tumblr visitor stats
Botimet Max -

Mister e krim rss

Melanura vrasëse

Ai, Tatani fatkeq, qe endur vërdallë duke u mburrur së tepërmi me fatin që i kishte pikuar në pjatë: në barkun e një melanure të shijshme ai kishte gjetur një unazë antike të çmuar, tepër të çmuar për një varfanjak si ai. Dhe Efiz Marini, që gjatë një shëtitjeje në bregdet has në kufomën e […]

Kocka dhe hi

Kryeinspektori në pension, Frenk Elder, ka shumë arsye për të zgjedhur një jetë të izoluar në Kornuoll: martesa e tij u shkatërrua, pasi e bija 15-vjeçare, Katerina, u rrëmbye, u përdhunua dhe thuajse u vra një vit më parë. Pas makthit të Katerinës, akuzat e ndërsjella të bashkëshortëve helmuan çdo mundësi që martesa të vazhdonte, […]

Komploti i Berlinit

Berlin, qershor 1963. Xhek Telleri nuk duhej të ndodhej atje. Ai nuk ishte më efektiv i Kompanisë pas dështimit në Gjirin e Derrave. Por një agjent i CIA-s nuk del kurrë nga loja. Dhe pikërisht disa ditë përpara vizitës së presidentit Xhon Fitzxherald Kenedi në Berlin, një njeri misterioz nga Gjermania Lindore pretendon se ka […]

Historiania

Natën vonë, duke rrëmuar në bibliotekën e të atit, një vajzë gjen rastësisht një libër të lashtë me ca germa të zverdhura të kobshme, Shënimi në të është tronditës: “Pasardhësit tim të dashur të pafat”. Ky zbulim e bën vajzën të kridhet në një botë që s’e kishte përfytyruar kurrë – një qorrsokak ku sekretet […]

Asgjë tjetër,veçse e vërteta

“Tani edhe zonjushkat po na bëhen avokate”! Nga banka e të akuzuarve, disa të penduar vështrojnë të bezdisur vajzën imcake, që po qëron pa pushim dokumente e fakte për t’iu kundërvënë deklaratave të tyre. “Zonjushka” quhet Xhulia Bonxhorno, prokurore në moshë të re e një studioje të njohur ligjore palermitane, e cila u gjend një […]

Shekulli Online

Shkarko Katalogun