tumblr visitor stats
Botimet Max -

Biografi rss

Familja e sekreteve

  Xhorxh W. Bush largohet nga pushteti si një president që shumë njerëz mund ta konsideronin si popullor dhe shumë të tjerë, si një nga fatkeqësitë më të mëdha në historinë amerikane dhe Russ Baker bën pyetjen kuptimplotë: Kush e donte në të vërtetë këtë njeri në krye të vendit dhe pse mbështetësit e tij […]

Mallkimi i Edgarit

Edgari e donte pushtetin, por i urrente aleatet e tij. Do ti dukej poshteruese nese do ta vinin ne loje perpara zgjedhesve, te cilet nuk kishin as nje te mijten e kapacitetit te tij per te arsyetuar. Gjithashtu, ai nuk pranonte qe njerezit e zgjedhur nga kjo kope pa edukate dhe pa nivel, te kercenonin […]

Kur humba “virgjërinë”

Libri më i shitur në botë KUR HUMBA “VIRGJËRINË” është një autobiografi e biznesmenit më të shquar britanik Richard Branson. Bransoni ka një listë me arritje, të pakrahasueshme me asnjë biznesmen tjetër britanik. Një burrë i jashtëzakonshëm, me një autobiografi të jashtëzakonshme. Një libër i shkëlqyer. Imponues. Demaskues. Zbavitës. Frymëzues. I sinqertë dhe me humor. […]

Çiftet

Burrat dhe gratë bëjnë historinë, si në rrafshin politik ashtu edhe në artet, shkencat dhe modat, por ata janë shumë rrallë vetëm: gruaja ndodhet pranë burrit të saj ose burri pranë gruas së tij; secili bashkëshort luan një rol të pamohueshëm në çastin e vendimeve të mëdha. Ai nuk ushtron vetëm njëfarë ndikimi, ai merr […]

Epoka e Napoleonit

Epoka e Napoleonit e ndryshoi rrënjësisht Europën dhe hodhi themelet e botës moderne. Alistair Horne, një nga kronikanët e mëdhenj të historisë franceze, na sjell një rrëfim të freskët të ndodhive të asaj kohe të jashtëzakonshme. Napoleoni, i lindur në skamje në ishullin mesdhetar të Korsikës, mori emër të madh gjatë viteve të turbullta pas […]

GJUETARI I SPIUNËVE

Viktor Çerkashini, një oficer me karrierë 40-vjeçare në KGB, ka qenë një nga lojtarët kryesorë në spiunazhin gjatë Luftës së Ftohtë. Karriera e tij është mjaft e pasur me episode dhe drama, që nisin nga koha e trajnimit si oficer i KGB-së në vitet `50 të shekullit të kaluar e deri sa arriti në detyrën […]

Komploti i Berlinit

Berlin, qershor 1963. Xhek Telleri nuk duhej të ndodhej atje. Ai nuk ishte më efektiv i Kompanisë pas dështimit në Gjirin e Derrave. Por një agjent i CIA-s nuk del kurrë nga loja. Dhe pikërisht disa ditë përpara vizitës së presidentit Xhon Fitzxherald Kenedi në Berlin, një njeri misterioz nga Gjermania Lindore pretendon se ka […]

Kiti Harris – spiunia me shtatëmbëdhjetë emra

Kiti Harris ishte një nga figurat kryesore të rrjetit të spiunazhit sovjetik në botë gjatë shekullit të 20-të. Ajo drejtoi agjentë në Londër, Berlin, Shangai, Meksikë dhe Los Alamos. Kiti luajti një rol të madh për depërtimin në projektin Manhatan, që zhvilloi bombën atomike. Fliste mirë disa gjuhë, ishte energjike dhe krijuese, kishte kujtesë të […]

Asgjë tjetër,veçse e vërteta

“Tani edhe zonjushkat po na bëhen avokate”! Nga banka e të akuzuarve, disa të penduar vështrojnë të bezdisur vajzën imcake, që po qëron pa pushim dokumente e fakte për t’iu kundërvënë deklaratave të tyre. “Zonjushka” quhet Xhulia Bonxhorno, prokurore në moshë të re e një studioje të njohur ligjore palermitane, e cila u gjend një […]

50 udhëheqësit ushtarakë që ndryshuan botën

Kush ishin Hainc Guderian, Togril Beu, Enriko Dandolo dhe Sargoni i Akadit? Ndonëse jo aq të njohur sa Atila, mbreti i hunëve, Xhorxh Uashingtoni apo Napoleon Bonaparti, ata janë udhëheqës ushtarakë mjaft të rëndësishëm, që vërtet kanë ndryshuar botën. Ju do të mrekulloheni nga historitë, arritjet dhe heroizmat e shumë personazheve që keni menduar se […]

50 Filozofët e pashmangshëm

“50 filozofët e pashmangshëm” është një rrugëtim në pesëdhjetë etapa përmes historisë së filozofisë. Ai fillon në agim të shekullit VI para Jezu Krishtit, në Greqi, sepse atje, për herë të parë, njerëzit kundërshtuan të pranonin pa asnjë diskutim parashkrimet e traditës. Ata zëvendësuan, me ligje të vendosura me vullnetin e lirë, të drejtën zakonore, […]

Shekulli Online

Shkarko Katalogun